Home »

آواز ماه – شور خواننده: حسین قوامی—- تار: استاد شریف ویولون: استاد بدیعی سال ضبط: 1340

در باره خواننده اثر

Hosaine-ghavami.jpg

حسین قوامی در اردیبهشت ۱۲۸۸ در تهران زاده شد. او از دوران کودکی به موسیقی علاقه‌مند بود. حسین‌خان اسماعیل‌زاده، همان کسی که ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، رضا محجوبی،حسین یاحقی و حسین تهرانی را آموزش داده بود در همسایگی وی زندگی می‌کرد. هنگامی که اسماعیل‌زاده صدای حسین قوامی را در سنین ۱۰–۱۲ سالگی شنید از پدر او خواست تا به وی اجازه دهد تا آموزش آوازی او را عهده‌دار شود که با مخالفت پدر (محمود قوام) مواجه شد.

در آن زمان با دید خوبی به موسیقی نگریسته نمی‌شد و دلیل مخالفت پدر حسین قوامی نیز همین بود. اما از آن جا که حسین قوامی به خوانندگی علاقه داشت و حسین‌خان اسماعیل‌زاده نیز مشوق او بود دل‌سرد نشد. وی به آهستگی با گوش گرفتن آثار خوانندگان آن زمان و تقلید از ایشان به تجربه‌اندوزی پرداخت. با رسیدن به سن بلوغ، به شکل محرمانه نزد عبدالله حجازی آموزش دید. عبدالله حجازی به ردیف‌های آوازی مسلط بود.

در سال ۱۳۲۵ از سوی حسینقلی مستعان، رئیس رادیو به او پیشنهاد کار در رادیو داده شد. حسین قوامی به دلیل شرایط خانوادگی و مخالفت ایشان و نیز محدودیت‌های محل کارش (ارتش) این پیشنهاد را به این شرط قبول کرد که در رادیو به عنوان ناشناس معرفی شود. سرانجام وی با همکاری مجید وفادار، حمید وفادار یا علی تجویدی آغاز به کار نمود. پس از مدت شش ماه روح‌الله خالقی نام مستعار فاخته را برای وی برگزید. این نام تا زمان بازنشستگی از ارتش با او بود و پس از آن توانست با نام اصلی خویش برنامه اجرا کند. او مجموعاً ۲۹ سال از سال ۱۳۲۵ تا سال ۱۳۵۴ در رادیو مشغول به کار بوده‌است. حسین قوامی در سنین ۸۰ سالگی نیز همچنان آواز می‌خواند.

وی آوازهای متعددی را در برنامه گلها اجرا کرده است. از بین مشهورترین قطعاتی که قوامی اجرا کرده است باید به این چند آهنگ اشاره کرد:

حسین قوامی پنج شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۶۸ بیمارستان ایران مهر در ساعت ۸:۳۰ شب فوت شد و در امامزاده طاهر کرج در جوار غلام‌حسین بنان و مرتضی حنانه به خاک سپرده شد.

منبع: ویکی پدیای فارسی  با اندکی دخل و تصرف

آخرین دیدگاه‌ها

  بایگانی مطالب

  برگزاری کنسرت حسن ریوندی

  کنسرت رضا صادقی در پاکدشت

  با اتمام ماه های محرم و صفر، رضا صادقی تور کنسرت های داخلی خود را آغاز کرده است.

  رضا صادقی به همراه بند مشکی پوشان در پاکدشت به روی استیج می رود

  پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷

  محل اجرا: سالن کارگران

  رهبر ارکستر: رضا صادقی

  خرید اینترنتی بلیت با قابلیت انتخاب صندلی دلخواه

  Image result for ‫رضا صادقی‬‎

   

  Image result for ‫رضا صادقی‬‎


  Leave a comment

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کنسرت حسن ریوندی-اطلاعات بیشتر در اخبار فرهنگی

  previous arrow
  next arrow
  Slider

  اخبار فرهنگی هنری

  نیریز سرود مهر در یک نگاه

  • سرود مهر پاکدشت
   استاد محمد کمیجانی